1     На запрошення директора Добруджанського сільськогосподарського інституту Генерал Тошево(ДЗІ, Болгарія) миронівські селекціонери старший науковий співробітник кандидат сільськогосподарських наук Галина Вологдіна та науковий співробітник Наталія Дубовик як представники України взяли участь у міжнародній науково-практичній конференції «Сучасні селекція і агротехнології польових культур – гарантія стабільності в сільському господарстві», проведеній заініціативи ДЗІ 26–29 вересня в курортному болгарському місті Албена.

           

Для вирішення проблем сучасного сільського господарства зростає потреба в поглибленні відносин та взаємодії сільськогосподарської науки і сільськогосподарського виробництва. Першорядне значення має обмін між ученими на національному та міжнародному рівнях новітньою інформацією та вже досягнутими результатами і новими ідеями, спрямованими на перехід сільськогосподарської науки на якісно новий рівень. Тому головна задача конференції – намітити перспективи розвитку сучасної селекції польових культур, всебічно сприяти застосуванню інноваційних рішень у селекції та агротехніці, що є необхідною умовою для розвитку конкурентоспроможного сільськогосподарського виробництва в кожній країні.

2

         Участь у конференції взяли понад 100 фахівців з шести країн Європи (Болгарія, Молдова, Румунія, Сербія, Туреччина, Україна). У фойє зали засідань демонструвались понад 50 постерів з результатами наукових досліджень учених країн-учасниць, які, як і усні доповіді, будуть опубліковані у спеціалізованому виданні ДЗІ «Field Crops Studies».

Привітальним словом конференцію відкрив директор ДЗІ доктор наук, професор Ілія Ілієв.

3

Пленарна частина заходу була представлена у форматі двох секцій за науковими напрямами «Селекція, генетичні ресурси та інтегрований захист сільськогосподарських культур» (дві частини) і «Агротехнологічні дослідження сільськогосподарських культур», на яких прозвучало 16 доповідей з презентаціями і подальшими дискусіями.

Другу частину І секції відкрила Галина Вологдіна, старший науковий співробітник лабораторії селекції озимої пшениці МІП, презентацією «Болгарські зразки як вихідний матеріал для селекції пшениці озимої в умовах Лісостепу України», в якій узагальнено результати 28-річного комплексного вивчення 1480 болгарських зразків озимої пшениці.

4

 

У ході конференції відбулися зустрічі з представниками науково-дослідних установ і навчальних закладів країн Європейського Союзу, серед яких Державний університет ім. Д. Кантеміра (м. Кишинів, Молдова), Національний інститут сільськогосподарських досліджень (м. Фундулє, Румунія), Аграрний університет (м. Пловдів, Болгарія). Було досягнуто домовленості щодо подальшої наукової співпраці в галузі селекції зернових культур.

На зустрічі з науковими співробітниками відділу селекції зернових і бобових культур ДЗІ на чолі із завідувачем доктором наук, професором Іваном Кіріяковим було підписано угоду про творче співробітництво МІП і ДЗІ, окреслено коло питань стосовно майбутньої співпраці (підготовка спільного проекту на 2019 р.), обміну генофондом, стажування молодих спеціалістів, участі у наукових міжнародних конференціях, публікації результатів досліджень у фахових виданнях, що входять до наукометричних баз. Було остаточно погоджено питання проучасть у редколегії збірника наукових праць «Миронівський вісник» вченого секретаря ДЗІ доктора наук, доцента Даніели Валкової та підтверджено включення директора МІП доктора с.-г. наук, члена-кореспондента НААН України Олександра Демидова до складу редколегії наукового журналу ДЗІ «Field Crops Studies». До кінця жовтня буде складено та погоджено з болгарськими колегами програму двостороннього наукового співробітництва.

5

 

Галина Вологдіна і Ілія Ілієв

Наступного дня учасники конференції побували з екскурсією в літній резиденції королеви Румунії Марії Единбурзької (раніше Болгарія належала румунському королю) – палаці «Тихе гніздо» в місті Балчик. На прилеглій території Університетського ботанічного парку площею 65 км2 розташований критський лабіринт, ростуть близько 200 різних видів дерев, велика кількість квітів і понад 250 видів кактусів, колекція яких є другою за кількістю у світі. Відвідали також мис Каліакра, що є природним та археологічним заповідником. Тут у 1791 р. флот під командуванням контр-адмірала Федора Ушакова, якого болгари вважають святим, розбив турецькі та алжирські кораблі. Ці екскурсії були змістовними і вражаючими, вони надовго запамятаються учасникам конференції.

6