Перезимівля озимих зернових  культур є однією з найважливіших  агрономічних проблем у виробництві зерна, яку потрібно завжди враховувати і знаходити засоби  максимального зменшення її шкідливих наслідків. Науковцями Миронівського інституту пшениці постійно проводиться моніторинг стану посівів озимих культур на протязі  всього зимового періоду з подальшим визначенням агротехнічних заходів по зниженню негативного впливу екстремальних погодних умов. Для цього використовується найбільш простий, поширений та надійний метод відрощування рослин в монолітах.

Саме тому було проведено третій строк відбору монолітів за допомогою якого встановлять остаточну ступінь пошкодження посівів та життєздатність рослин на різних етапах перезимівлі сортів озимих пшениці, ячменю і тритикале.

Таким чином, моніторинг стану озимих культур у зимовий період дає можливість заздалегідь спланувати заходи весняного догляду: а саме підживлення, обробки засобами захисту рослин, щоб виростити високий урожай якісного зерна, а за потреби, забезпечити господарства насінням ярих культур для ремонту чи пересівання площ.

7

 

Стан посівів озимини в Миронівському інституті пшениці імені В.М. Ремесла на 11.03.2021 р.

Період з 05.03 по 12.03 включно з цими днями характеризувався наявністю невисоких низьких температур. Вночі та вранці мінімальна температура повітря знижувалась до мінус 7,8 ºС (11.03), а вдень максимальна підвищувалась до плюс 3,7 ºС (05.03). Середньодобова температура повітря за даний період становила мінус 1,7 ºС, що на 2,9 ºС нижче середньобагаторічної (плюс 1,2 ºС).

Протягом тижня спостерігались опади у вигляді дощу. Їх сума склала 7,0 мм, або 75,6 % від середньо багаторічного показника (9,3 мм).

 

1

Рис. Гідротермічні умови розвитку рослин в осінньо-зимовий період 2020/21 рр.

2

Станом на 11 березня пшениця озима за оптимальних строків посіву знаходиться на II – III етапі органогенезу, в середньому з висотою рослин 22,0 см, коефіцієнтом кущіння 5,5 шт. та кількістю вторинних коренів 4,2 шт.

Ячмінь озимий знаходиться на III етапі органогенезу, в середньому з висотою рослин 14,6 см, коефіцієнтом кущіння 3,5 шт. та кількістю вторинних коренів 3,3 шт.

В результаті оцінки пошкодження конуса наростання рослин пшениці та ячменю озимого виявлено незначний його приріст, конус живий, тургор збережений, спостерігається легке помутніння. Загалом стан посівів пшениці та ячменю озимого знаходяться в доброму стані, незворотних пошкоджень рослин не виявлено.

Вміст цукрів на вузлі кущіння за оптимальних строків посіву був в межах 10,9 – 18,2 % у пшениці, та 9,6 – 13,2 % в ячменю. Динаміка вмісту розчинних цукрів, свідчить що рослини активно використовують накопичені цукри. 

3

Динаміка вмісту розчинних цукрів у вузлі кущіння рослин пшениці м’якої озимої сорту МІП Фортуна

4

Динаміка вмісту розчинних цукрів у вузлі кущіння рослин ячменю озимого сорту Паладін Миронівський