24–25 вересня в Дніпропетровському національному університеті імені Олеся Гончара відбулася ІІІ Міжнародна наукова конференція «Актуальні проблеми сучасної біохімії та клітинної біології», участь у якій взяли представники різних вищих навчальних закладів та наукових установ України, а свої тези надіслали науковці з Білорусі, Росії, Великобританії, США, Швеції, Польщі, Франції та Туреччини.

Головні організатори заходу – кафедра біофізики та біохімії факультету біології, екології та медицини ДНУ і Дніпропетровське відділення Українського біохімічного товариства. Конференція проходила у Палаці студентів ДНУ, який вважають справжнім центром культури та духовності, унікальною пам’яткою архітектури XVIII століття національного значення.

Відкриваючи конференцію, проректор з наукової роботи ДНУ кандидат фізико-математичних наук, професор Володимир Іванович Карплюк зазначив, що діяльність науково-педагогічного колективу Дніпропетровського національного університету здобула високу оцінку на державному і міжнародному рівнях. Він також повідомив, що за результатами конкурсу-рейтингу вищих навчальних закладів України ДНУ стабільно входить до п’ятірки кращих класичних університетів і двадцятки кращих вітчизняних вишів. В.о. декана факультету біології, екології та медицини ДНУ професор Олена Вікторівна Севериновська підкреслила, що цей факультет з року в рік нарощує свій науково-дослідницький потенціал. Викладачі та студенти навчаються і проходять практику за кордоном, окрім того, представники цього факультету викладають у закордонних вищих навчальних закладах.

Голова оргкомітету, завідувач кафедри біофізики та біохімії доктор біологічних наук, професор Галина Олександрівна Ушакова наголосила на важливості біохімічної науки та поділилася з присутньою науковою спільнотою результатами досліджень, що проводяться на вищезгаданій кафедрі. Вчена зазначила, що кафедра біофізики та біохімії підтримує тісні зв’язки з Лундським Університетом (м. Лунд, Швеція), Копенгагенським університетом (Данія), Міжнародним центром наукових досліджень (Лейпциг, Німеччина), Центром антиканцерогенних досліджень (Реймс, Франція), Університетом Фират (Туреччина).

 У пленарних доповідях, усних і стендових повідомленнях на конференції були висвітлені різні аспекти проблем біохімії та клітинної біології, представлені результати фундаментальних і прикладних досліджень, що ілюструють комплексність даної наукової сфери. Аналіз питань, обговорюваних у ході роботи конференції, свідчить, що проблема регуляції біохімічних процесів вельми інтенсивно і різнобічно досліджується на різних рівнях організації рослинного, тваринного та людського організму з використанням різних методологічних і методичних підходів. А результати багатьох фундаментальних робіт з цієї проблеми, беззаперечно, застосовуються на практиці. На секційних засіданнях після кожного виступу відбувалася жвава дискусія і обмін думками щодо досліджуваних проблем.

Миронівський інститут пшениці імені В.М. Ремесла представляв молодший науковий співробітник відділу біотехнології селекційного процесу Пикало Сергій Володимирович. У своїй доповіді за результатами проведених досліджень «Використання фізіолого-біохімічних показників для оцінки посухостійкості рослин тритикале, отриманих методом клітинної селекції» молодий вчений наголосив, що порівняно з рослинами, отриманими з калюсів без селективного фактора, рослини-регенеранти зі стійких ліній характеризувались достовірно вищим відносним умістом води за імітованої тритижневої посухи та вмістом вільного проліну, що вказує на їхню підвищену стійкість до водного дефіциту.

За підсумками конференції було прийнято Резолюцію, в якій відзначено актуальність проведення досліджень у галузі біохімії та клітинної біології і значну роль кафедри біофізики та біохімії ДНУ ім. О. Гончара у становленні та подальшому розвитку цього напряму досліджень, а учасники конференції окреслили основні положення щодо необхідності розвитку окремих прикладних наукових напрямів біохімічної науки і виклали власне бачення основних проблем сучасності..

Культурна програма конференції включала екскурсії парком імені Т. Шевченка та набережною Дніпра. На завершення голова оргкомітету Г.О. Ушакова подякувала всім учасникам за активну та плідну роботу і закликала в подальшому також не обминати увагою подібні заходи. Усі учасники отримали збірник тез та сертифікат про участь у конференції, а також приємні сувеніри. З новими враженнями і сподіваннями на майбутнє учасники сфотографувались на згадку.